تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۲-۹:۴۷ ق.ظ
کد خبر : 14693
نسخه چاپی نسخه چاپی
تالاب انزلی رو به بهبود...

چشم بادامی ها تعهد دادند که تالاب را پاکسازی خواهند کرد

در مراسمی که در استانداری گیلان برگزار شد سند نهایی تفاهمنامه ی اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضای دکتر نجفی استاندار گیلان، کیخا معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و تاکه اوچی نماینده سازمان همکاری های بین المللی ژاپن جایکا به امضاء رسید و بین طرفین مبادله شد.

به گزارش ۸دی نیوز، در مراسمی که در استانداری گیلان برگزار شد سند نهایی تفاهمنامه ی اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضای دکتر نجفی استاندار گیلان ، کیخا معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و تاکه اوچی نماینده سازمان  همکاری های بین المللی ژاپن جایکا به امضاء رسید و بین طرفین مبادله شد.

استاندار گیلان در مراسم امضاء و مبادله ی این تفاهم نامه گفت : باتوجه به پایان فاز نخست پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در نیمه ی دوم سال ۱۳۹۱ و پس از ارزیابی های صورت گرفته فاز دوم این پروژه با امضاء تفاهمنامه از سال ۹۳ آغاز می شود .

jpg393

دکتر نجفی گفت : در فاز دوم این طرح فعالیت های اجرایی مبتنی بر اصول مدیریت اکولوژیک درحوزه ی آبخیزتالاب انزلی با تمرکز بر۳ محور پسماند ، فاضلابها و رسوبات خواهد بود .

وی با اشاره به اهمیت تالاب انزلی برای استان گیلان افزود : دستگاههای مسئول موظفند نسبت به اجرای برنامه های احیاء این تالاب تمام دقت نظر و همکاری لازم را به خرج دهند .

نماینده عالی دولت در گیلان حفاظت از محیط زیست را یک نیاز ضروری برای توسعه استان دانست و اظهار داشت : اگر در همه زمینه ها ، همکاری و همیاری همه دستگاه های اجرایی و مردم را نداشته باشیم ، توسعه پایدار نخواهیم داشت .

دکتر نجفی گفت : دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به مسائل زیست محیطی دارد و رایزنی های ریاست جمهور با مقامات ژاپنی درسفر به نیویورک در این زمینه نشانده ی نگاه بلند مقام عالی دولت به این مسئله است .

jpg389

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۳ ، برای احیای تالاب انزلی و حفظ محیط زیست و طبیعی گیلان ، اعتبار ویژه ای اختصاص یافته است ، اظهار داشت : تالاب انزلی فرصت و ثروتی برای گیلان و ایران است ومردم این استان و کشور باید از این فرصت بهره مند شوند .

استاندار گیلان به آبگرفتگی چندی پیش برخی شهرستان های استان در پی بارندگی ها اشاره کرد و گفت : این آبگرفتگی ها و بالا آمدن آب رودخانه ها ناشی از جمع شدن رسوبات در تالاب انزلی است که باید در جریان اجرای این طرح برطرف شود .

وی طرح احیای تالاب انزلی را یک مسئله مهم ملی دانست و افزود : اختصاص اعتبار برای این طرح هزینه کردن نیست بلکه سرمایه گذاری است .

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشورنیزبا بیان اینکه هرگونه فعالیت اقتصادی که با تخریب محیط زیست همراه باشد ممنوع است افزود : هرزمان که سازمان حفاظت محیط زیست تشخیص دهد در هرجایی که محیط زیست تخریب می شود سریعا” از آن فعالیت جلوگیری می کند .

کیخواه خواستار تغییر بخش نگری به کلی نگری به مسائل و طرح های زیست محیطی شد و به طرح احیای تالاب انزلی اشاره کرد و اظهار داشت : دولت در سال ۹۳ اعتبار ویژه ای برای این طرح اختصاص داده است .

وی مدیریت یکپارچه را برای احیای تالاب انزلی نقش کلیدی دانست و گفت : سیستم فاضلاب و پسماندها دوخطرجدی برای تالاب انزلی بشمار می روند که باید برای رفع آنها اقدامات جدی صورت بگیرد.

یاسوتو تاکه‌اوچی، نماینده آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در ایران “جایکا ”  گفت : دولت ژاپن و جایکا آماده همکاری فنی بسیار برای احیای تالاب انزلی است.

وی حفاظت از محیط زیست را از اولویت‌های فاز نخست مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی دانست و خاطرنشان کرد: همکاری بیشتری برای تقویت مکانیسم مذکور نیاز است.

نماینده آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن خواستار اقدام‌های لازم برای بهبود محیط زیست تالاب انزلی شد و اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری گیلان نقش مهمی در اجرای پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به عهده دارند.

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه