بایگانی

یادداشت

تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۲-۲:۵۵ ب.ظ
کد خبر : 14136
نسخه چاپی نسخه چاپی
در گفتگوی کوچکی نژاد با 8دی نیوز

از حواشی بورسیه و هیأت علمی دانشگاه گیلان تا علت جوسازی های اخیر علیه وی

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: یکی از نمایندگان استان سال گذشته بسیار تلاش نمود تا عضو هیات علمی دانشگاه گیلان شود ولی جلوی این کار را گرفتیم زیرا نمی شد که این نماینده همزمان دو شغل دولتی داشته باشد!

جبار کوچکی نژاد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس سیاسی ۸دی نیوز، با اشاره به اظهارات برخی از مسئولان و سایتهای خبری استان در خصوص آزمون دکتری دانشگاه گیلان، گفت: ما در بحث توسعه وزارت علوم قانونی داشتیم که بر اساس آن اگر دانشجویانی در دانشگاه های خارج از کشور ثبت نام کردند بعدها میتوانند آن را به داخل کشور انتقال دهند و با استناد به همین قانون تا کنون هزاران مدیر و افراد مختلف چنین کاری انجام داده اند.

یک نماینده بسیار تلاش نمود تا عضو هیات علمی دانشگاه گیلان شود

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دانشگاه گیلان چندین نفر از نمایندگان استان این چنین در حال تحصیل  هستند، خاطرنشان کرد: یکی از نمایندگان استان سال گذشته بسیار تلاش نمود تا عضو هیات علمی دانشگاه گیلان شود ولی جلوی این کار را گرفتیم زیرا نمی شد که این نماینده همزمان دو شغل دولتی داشته باشد!

کوچکی نژاد در ادامه بیان نمود: مصاحبه ای برای مقطع دکتری در وزارت علوم صورت می گیرد که پس از قبولی، فرد را به یکی از دانشگاه های مورد نظرش  می فرستند. در آنجا دانشگاه مصاحبه ای می کند و پس از قبولی نهایی فرد می تواند در دانشگاه ادامه تحصیل داد.

نماینده ای هم از بورسیه استفاده کرده است و هم در دو جای دولتی کارمند بود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اظهار تأسف از اینکه در این بحث خیلی ها از رانت استفاده می کنند اضافه کرد: مثلاً برخی بدون مصاحبه شروع به تحصیل در دانشگاه می کنند که این بحث باید بیشتر پیگیری شود.

koochakinejad

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه نه تنها در دانشگاه گیلان بلکه در همه جا نمایندگان و مسئولین مختلف اینچنین (استفاده از رانت) عمل می کنند، ابراز نمود: حالا اینکه چرا رسانه ها روی یک شخص این همه مانور می دهند جای تأمل دارد. مثلا تا دو سال قبل شخصی هم از بورسیه استفاده کرده است و هم در دو جای دولتی کارمند بود و این تخلف محسوب می شود ، اما کسی به این موضوع اهمیتی نداد!

بنده بیش از ۷۰ ماه در جبهه بودم ولی ادعا ندارم که برای جنگ زحمت کشیدم

وی با انتقاد از ادعاهای برخی مسئولان درباره سابقه ایثار و رزمندگی، تصریح کرد: بنده و بسیاری از رزمندگان دیگر نیز بیش از هفتاد ماه در جنگ بوده ایم و جانباز هم هستیم ولی هیچ وقت از این موضوع برای منافع خود استفاده نکردیم و ادعا هم نداریم که برای جنگ زحمت کشیدیم.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه حملات اخیر به وی بر اساس اهداف گروههای سیاسی است، خاطرنشان کرد: چونکه ما در فضای سیاسی تقریبا دیدگاه هایمان را تند مطرح می کنیم، خوشایند آقایان نیست.

به بنده در سایتهای مختلف حمله می کنند

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بعضی از این جریانهای طرفدار فتنه در حال تصرف دانشگاه ها هستند و ما هم باید پاسخگو باشیم، بیان نمود: این همه به بنده در سایتهای مختلف حمله می کنند چرا این حملات به سمت افرادی که جزء باند آنهاست نمی شود؟

نماینده مردم رشت در مجلس با تصریح بر اینکه نمایندگانی از استانهای دیگر آمده اند و از این بورسیه دانشگاه گیلان استفاده کرده اند، گفت: بعضی ها نیز فارق التحصیل شدند ولی چرا این بحث یکبار روی آن افراد نیست، بنده خیلی از این نوع بد اخلاقی ها متاسفم.

یکی از استاندارهای قبلی گیلان مقاله ای تند و بی ادبانه بر علیه بنده نوشت

کوچکی نژاد افزود: یکی از استاندارهای قبلی گیلان را که با تلاشهایمان عوض کردیم نیز برای خود رانت گرفته، استخر و چیزهای دیگر درست کرده و از بیت المال استفاده کرده است و اخیراً بر علیه ما در یکی از روزنامه ها مقاله ای تند و بی ادبانه ای نوشته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنده معتقد به این هستم که مسیر ما در جهت درستی است چه در بعد سیاسی چه اجتماعی و هیچ نگران نیستیم.

۱۶ ديدگاه

 1. کارمند مجلس گفت:

  کوچکی نژ اد مرد ولایت مدار تنها نماینده گیلانیست. اگه خواستید میتوانم این را ثابت کنم.

  • سلیمانی گفت:

   ولایت مدار بودن حق ایجاد نمی کنه که بخواهد مثل بقیه پا روی اصول بگذارد، از این چنین افراد توقع بیشتری می رود

 2. رشتي گفت:

  یکى نیست به این آقا بگه علاوه بر اونایى ک گفتی برای خودت هم متاسف باشى. چیکار کردی برای گیلان؟ چه قدمی برداشتی؟

 3. امين گفت:

  درود بر کوچکی نژاد
  تاریخ نشان داده که مردان بزرگ همیشه در قلب مردمان جای دارند.

 4. کارمند مجلس گفت:

  آقای …. نماینده … – نیز ببینید چگونه هئیت علمی دانشگاه گیلان شد- چرا آقای … افشا گری نمیکند. این نماینده که خود را …. میداند تمام نیروهای فتنه حمایتش میکنند و حتی به ایشان گفته که مراقب باش اگر رد صلاحیت نشوی دوره بعد رای خواهی آورد.یعنی چی؟

 5. سرباز گمنام گفت:

  سلام. اقای کچکی نزاد شما که فقط در فکر جا بجا یی مدیران استان وشهرستان هستید می توانید به گوییید برای مردم چه کار کردید واقعا برای شما متاسفم.

 6. آنتی رانت گفت:

  […] از نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی که درپی ابطال پذیرش بورس حلقه ۵ نفره مزبور از ادامه تحصیل در مقطع دکتری رشته روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان باز مانده بود، به‌تازگی موفق شده است با حمایت دکتر ارسلان قربانی شیخ نشین (عضو هیأت ممیزه و دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه خوارزمی و معاون وزیر و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری) که البته داماد دکتر رضا سیمبر (رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان) است، بورسیه دکتری رشته روابط بین‌الملل دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) شود.
  وی که لیسانس مهندسی […] و فوق لیسانس […] دارد و عضو کمیسیون […] مجلس شورای اسلامی است، از آغاز شکل‌گیری دولت یازدهم و تغییرات مدیریتی در سطح وزارتخانه‌ها، به‌خصوص در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، با فتنه‌گر نامیدن دو وزیر پیشنهادی و تهدید به سئوال و استیضاح وزیر تازه بر سر کار آمده علوم، تحقیقات و فنآوری، بر شدت انتقادات خود افزوده بود.
  همچنین هفته گذشته در جریان طرح تقاضای تحقیق و تفحص تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دانشگاه پیام نور که در کمیسیون آموزش و تحقیقات رد شده بود و موفق به اخذ رأی نمایندگان در صحن علنی نیز نشد، سیدهادی حسینی ـ نماینده مردم قائمشهر ـ در پاسخ به واکنش تعدادی از نمایندگان ـ از جمله همین نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی ـ به سخنا‌نش، گفت: “بنشین تا نگویم چه خبر است؟ مگر مجلس خریدنی است؟”
  برای این خادم ملت ـ که انشاء‌الله کاسب فتنه نیستند ـ در سنگر علم و تحصیل، سربلندی و توفیق روزافزون آرزومندیم.

 7. ناصر گفت:

  ۸ دی برای تو متاسفیم که پرچمدار مبارزه با عدالتی…. به چه قیمتی این مصاحبه را انجام دادی؟
  اقای کوچکی نژاد آن قانونی که می فر مایید گرفتن بورسیه از دانشگاههای خارجی بوده نه فقط پذیرش.
  نمایندگان ما برای محق نشان دادن خود حتی قانون را تحریف می کنند….
  کسانی از این رانت استفاده کردند که همگی وابستگان پول و قدرت هستندوفقط به فکر خودشان.
  این آقایان با اسم ولایت پیش میرند و به منافع خودشون می رسند و دل ولایت را به درد میارن.

 8. آنتی رانت گفت:

  ناگفته‌های توفیقی از پشت‌ پرده “بورس خارج” و دلایل «توقف موقت»
  » سرویس: دانشگاه و حوزه – آموزشی
  کد خبر: ۹۲۰۹۲۴۱۶۶۲۵
  یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲ – ۱۲:۲۳
  hamid forootan-9-68.jpg

  مشاور عالی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به روزهای سرپرستی خود در وزارت علوم، دلایل و ناگفته‌هایی را درباره تصمیم خود مبنی بر «تعلیق موقت و توقف صدور حکم جدید برای بورسیه‌های خارج» بیان کرد.

  دکتر جعفر توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه در ابتدای سرپرستی وی در ابتدای دولت روحانی در وزارت علوم، یکی از مسائلی که بررسی آن در اولویت قرار داشت، “ابهام در فرآیند اعزام بورس خارج” بود، گفت: این بررسی به دلایل مختلفی از جمله بررسی مسائل و مشکلات مالی، بازنگری رشته‌های ضروری برای اعزام و بررسی کیفیت علمی پذیرفته‌شدگان بورس خارج صورت گرفت.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌های علمی کشور در بسیاری از رشته‌ها نیاز به اعزام دانشجو به خارج نداریم، به تصمیم خود مبنی بر توقف موقت صدور تعهد جدید بورس خارج وادامه بررسی تعهدات سابق و موجود اشاره و اظهار کرد: البته در آن زمان هم تاکید کردیم که با این تصمیم تنها قرار است که تعهد جدید ایجاد نشود و تمام تعهدات قبلی همچنان پابرجا خواهد بود؛ در واقع این فرصتی بود که مشکلات و مسائل موجود در فرایند بورس خارج از جمله منابع مالی آن را بررسی کنیم؛ چرا که ممکن است به دلیل مشکل بودجه نتوانیم بورسیه‌هایمان را حمایت کنیم.

  توفیقی نحوه پذیرش دانشجو برای اعزام به خارج را موضوع دیگری خواند که نیاز به بازنگری داشت و در این باره گفت: در بررسی‌ها مشخص شد که در سیستم گذشته که دانشجوی بورس خارج بدون شرکت در آزمون علمی و صرف بررسی مدارک انتخاب می‌شد، بسیاری از رتبه اول‌ها و فارغ‌التحصیلان ممتاز کارشناسی ارشد پذیرفته نمی‌شدند.

  به گفته توفیقی، روش قبلی پذیرش دانشجوی بورس به نوعی نابرابری ایجاد می‌کرد؛ چرا که بسیاری از دانشجویان با کیفیت بسیار بالا پذیرفته نمی‌شدند و افرادی تنها بابررسی مدارک با عنوان بورس خارج پذیرفته می‌شدند بنابراین تصمیم گرفته شد از سال ۹۳ پذیرش دانشجویان متقاضی اعزام به خارج از طریق آزمون دکتری انجام شود.

  دکتر توفیقی در ایسنا

  مشاور عالی وزیر علوم افزود: با این روند کسی که می‌خواهد به خارج اعزام شود باید در یک آزمون علمی تخصصی و با دانشجویان سطح بالا رقابت کند؛ ضمن اینکه از این پس فردی که گزینه اعزام به خارج را علامت می‌زند دیگر امکان تبدیل وضعیت به بورس تحصیلی داخل را ندارد و کسی که می‌خواهد بورس خود را تبدیل به داخل کند باید در آزمون دکتری شرکت و با دیگران رقابت کند تا بی‌عدالتی به وجود نیاید.

  توفیقی در ادامه با اشاره به آمار افرادی که در سال‌های اخیر بورس خارج خود را به «داخل» تبدیل کرده‌اند و بدون آزمون دکتری در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: در دوران سرپرستی‌ام با توجه به آماری که گرفتیم متوجه شدیم از ۸۰۰ نفر پذیرفته شده بورس خارج با مکانیزم غیرآزمون حدود ۷۰۰ نفر بورس را تبدیل به داخل کرده‌اند و این نگرانی برای ما ایجاد شد که این دیگر بورس خارج نیست؛ ضمن آنکه متاسفانه در میان آنها افرادی هستند که معدل و توان علمی بالایی هم ندارند.

 9. اکباتان گفت:

  به عنوان یک مطلع عرض می کنم که فقط ۱۵ درصد قبولی دوره دکتری در هر رشته به پذیرش دانشجویانی که در خارج تحصیل می کردند اختصاص دارد یعنی دوره دکتری دانشگاه گیلان می بایست ابتدا از بین شرکت کنندگان در آزمون سراسری و پس ازانجام مصاحبه، ۶ نفر را جذب کنند سپس در صورت وجود تقاضا از دانشجویانی که در خارج تحصیل می کردند با رعایت آیین نامه آموزشی یک نفر مازاد بر ظرفیت پذیرش عمومی را جذب کنند….

  • آنتی رانت گفت:

   درسته است اما تعداد ۵۹ نفر از مفسدان دانشجوی دکتری رانتی رشته روابط بین الملل شدند که در نهایت فرزند برومند انقلاب اسلامی جناب دکتر فرجی دانا ۴۳ تن از این مفسدان را از دانشگاه گیلان بیرون راند اما هنوز ۱۶ تن دیگر مفسدان انحرافی در گروه مشغول تضییع حقوق بیت المال هستند

 10. آنتی رانت گفت:

  رانت خواران پیروان طاحه و زبیر هستند …پیروان معاویه هستند

 11. آنتی رانت گفت:

  از سایت تابناک
  به بهانه اعلام نتایج آزمون دکتری سال ۹۱؛
  قبولی در دکترای بهترین دانشگاه‌های ایران بدون کنکور و آزمون!
  تا کنون به گوشتان خورده که تحصیل در مقطع دکترا، آن هم در دانشگاه‌های سراسری برای برخی افراد خوش‌شانس (بخوانید رانت‌خواران!) بدون کنکور شدنی است؛ کسانی که بدون هیچ سنجش علمی، مجوز تحصیل در مقطع دکترا در بهترین دانشگاه‌های کشور را می‌گیرند!
  کد خبر: ۲۷۵۸۲۲
  تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۱ – ۱۰:۲۲ – ۰۲ October 2012
  تا کنون به گوشتان خورده که تحصیل در مقطع دکترا، آن هم در دانشگاه‌های سراسری برای برخی افراد خوش‌شانس (بخوانید رانت‌خواران!) بدون کنکور شدنی است؟

  به گزارش «تابناک»، در شرایطی که برخی از فارغ‌التحصیلان مقطع کار‌شناسی ارشد برای پذیرش در مقطع دکترا ـ و غالبا به دنبال کسب مجوز ورود به هیأت علمی دانشگاه‌های گوناگون و استخدام شدن ـ ‌گاه مجبور می‌شوند روزهای بسیاری را به خواندن منابع گوناگون امتحانی صرف کرده و حتی آزمون‌های دسته‌بندی شده مؤسسات آموزشی را هم تجربه کنند، هستند کسانی که بدون هیچ سنجش علمی، مجوز تحصیل در مقطع دکترا در بهترین دانشگاه‌های کشور را به دست می‌آورند.

  این ماجرای عجیب از آنجا آغاز می‌شود که پای مقوله پیچیده‌ای مانند بورسیه به ماجرا باز شده و مسائل پیش نیازی مانند کمبود متخصص، ارتقای سطح علمی و… مطرح می‌شود؛‌‌ همان دلایلی که از دیرباز مطرح بوده و سنگ بنای راه‌اندازی بورس‌های تحصیلی در مقاطع گوناگون شده است.

  البته در این روش، بورس و الزامات آن تنها به مانند دستاویزی کار می‌کنند؛ به این صورت که برخی متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترای تخصصی که از قضا در آزمون سراسری دکترا پذیرفته نشده و اگر خلاف آن بود، نیازی به بورسیه و روش‌های عجیب و غریب اختصاص آن برای «دکتر» لقب گرفتن احساس نمی‌کردند! و چه بسا دانشگاه‌های نوع غیر دولتی را هم در دسترس نداشته باشند، به «بورس دوره‌ دکترای تخصصی خارج از کشور» متوسل شده و در ادامه کنکور سراسری را به سخره می‌گیرند.

  به عبارتی بهتر، «دستورالعمل اعطاءی بورس» به گونه‌ای تدارک دیده شده که هیچ پیش شرطی مبنی بر به دست آوردن حد نصاب خاصی در آزمون و یا حتی صرفِ شرکت در کنکور دکترا هم در آن دیده نمی‌شود تا همواره به این روش، برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا بتوانند حتی بدون شرکت در آزمون گزینش علمی، مثل کنکور سراسری، کاندیدای دریافت بورسیه تحصیلی و اعزام به خارج از کشور شوند.

  تا اینجای کار با اتفاق عجیبی روبه‌رو هستیم که شاید سرشار از غلو بوده و باورناپذیر هم به نظر برسد، چراکه سخت است باور کنیم در شرایطی که هر ساله شمار بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در دکترا در روزهای خاصی از سال با یکدیگر رقابت کرده و برای کسب آمادگی پیش از رقابت، هزینه‌های بسیاری (مادی و معنوی) متقبل می‌شوند، ممکن است فردی بدون تحمل اندک التهابی در این مقطع پذیرفته شود؛ بنابراین، اگر این ماجرا حقیقی است، چرا همه متقاضیان به سراغ این روش نمی‌روند؟

  آیا امثال فردوسی پور که در کنکور دکترا شرکت می‌کنند، خبر دارند که می‌تواند با گرفتن بورسیه تحصیل در خارج کشور و تبدیل آن به داخل، در دانشگاه‌های معتبر داخلی ادامه تحصیل دهند؟!

  شاید بد نباشد، پیش از اینکه درصدد پاسخ به این پرسش برآییم، به سراغ دستورالعمل اعطای بورس رفته و کمی آن را تجزیه و تحلیل کنیم:

  این دستورالعمل از پنج ماده تشکیل شده که در ماده نخست، به شرایط عمومی داوطلبان دریافت بورس پرداخته و از مواردی مانند: ایمان و اعتقاد به اسلام و نظام جمهوری اسلامی، تقوا، وابسته نبودن به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب و… برشمرده تا در ادامه به شرط سنی و حداقل معدل متقاضی در مقاطع پایین‌تر هم برسد.

  با گذر از این شرایط، به ماده دو دستورالعمل رسیده و از دیدن تنوع در شرایط اختصاصی شگفت زده می‌شویم؛ شرایطی که دارا بودن یکی از آن‌ها برای بررسی پرونده کافی بوده و داوطلب را تا مرز مرحله گزینش اعزام پیش خواهد برد.

  با نگاهی به این بخش از دستورالعمل، درخواهیم یافت که قانونگذار به دنبال مشمول شدن طیف گسترده‌ای از متقاضیان بوده است، وگرنه چگونه می‌شود که بر خلاف بندهای ابتدایی که سه رتبه بر‌تر دوره کار‌شناسی ارشد و یا دانشجویان نخبه کشوری را مستحق دریافت بورس می‌دانند، در بندهای بعدی به مواردی مانند «دارا بودن دست‌کم یک مقاله چاپ شده در مجلات علمی ـ پژوهشی داخل یا خارج کشور در زمینه‌های علمی مرتبط» رسیده و در پایان، به مواردی کلی و حتی مبهم مانند «ارائه پیشنهاد سبک‌های هنری کاربردی» اشاره کرده و از «افرادی که دارای سوابق برجسته در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و ایثارگری هستند» نام می‌برد؟!

  بدین ترتیب کسانی که مشمول ماده یک و دو شده و احتمالا شمارشان اندک نیست، باید برای اعزام (ماده سه دستورالعمل اعطای بورس) واجد شرایط خاصی بوده و به عبارتی بهتر، گزینش شوند؛ مواردی مانند قبولی در مصاحبه علمی و تخصصی، به دست آ‌‌وردن حد نصاب نمره زبان، پذیرش، ویزا، وثیقه و… .

  اینجاست که فارغ از گزینش‌های عقیدتی و مسائل مرتبط با آن، پای مسائلی مانند سلیقه گزینش کنندگان به میان آمده و حتی به رتبه داوطلب در آزمون سراسری اشاره‌ای هم نمی‌شود تا شاید به این وسیله نتایج کنکور سراسری برای وزارتخانه متولی برگزاری آن، محترم شمرده شده و شایبه دریافت بورسیه توسط کسانی که در کنکور شرکت هم نکرده‌اند، مرتفع شود.

  اکنون کافی است تا اوضاع نابسامان بازار ارز و لغو سهمیه ارز دانشجویی را هم در این ماجرا دخیل کرده تا پیشنهاد‌های عجیب و غریبی مانند تحصیل گزینش شدگان اعزام به خارج در دانشگاه‌های کشور مطرح شده و نوعی قبولی در مقطع دکترای تخصصی و در موازات با کنکور سراسری کشف شود!

  ماجرا هنگامی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم این رخداد در سال‌های گذشته و به راه‌های گوناگون در حال وقوع بوده و تاکنون عده‌ای هم بدین شیوه ـ که بر خلاف کنکور سراسری، نظارت خاصی بر آن نبوده و مستنداتی مبنی بر رانت‌خواری در آن به دست آمده) دکتر لقب گرفته‌اند!

  دستورالعمل گزینش دانشجویان بورسیه و بررسی نتایج عملکردی وزارتخانه متولی این امر، بستری فراهم ساخته که برخی با استفاده از آن خود را در زمره پذیرفته شدگان مقطع دکترا گذارده و ‌گاه به این روش در معتبر‌ترین دانشگاه‌های داخلی را به روی خود گشاده می‌یابند، چراکه شاید مثلا نوسانات ارزی، تغییر سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا حتی کسر بودجه و به دنبال آن، دیرکرد در اعزام هم سبب شود که بورسشان تبدیل به داخل شده و رویای تحصیل دکترا در بهترین دانشگاه‌های کشور برایشان محقق شود؛ درست همچون ماجرای چند روز گذشته که خبری مبنی بر پذیرش بدون کنکور برخی چهره‌های کشوری (با آوردن نام!) در مقطع دکترای دانشگاه علامه طباطبایی مطرح شد تا رئیس این دانشگاه در پاسخ به ابهامات پیش آمده، از عملکرد کاملا قانونی (!) زیر مجموعه تحت مدیریت خود دفاع کرده و بگوید: «این افراد به همه دانشگاه‌ها رفته‌اند و وارد دانشگاه علامه هم شده‌اند».

  تلخ‌تر اینجاست که در ادامه، آقای رئیس روش‌های موجود برای پذیرش دانشجوی دکترا را این گونه برمی‌شمرد: «برای پذیرش دانشجوی دکترا در تمام دانشگاه‌های کشور سه روش وجود دارد؛ بورسیه وزارت علوم، آزمون دکترا و استعداد درخشان»!

 12. آنتی رانت گفت:

  پذیرش بدون آزمون ۳۰۰۰ نفر در دوره دکتری در دولت گذشته!
  تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۶
  معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت:‌ در دوره قبل، ۳۰۰۰ بدون آزمون وارد دوره دکتری شده‌اند.

  به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی در اولین نشست مشترک وزیر و معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در محل وزارت علوم برگزار شد، افزود: سیاست کلی این سازمان دراین دوره، افزایش کمیت، شفافیت بیشتر در کارها، عدالت در توسعه و توزیع امکانات، قانون گرایی و دفاع از حیثیت آموزش عالی به طور خاص است.

  وی با تاکید بر این نکته که در دوره قبل، ۳۰۰۰ نفر بدون آزمون وارد دوره دکتری شده‌اند، اعلام کرد: وزارت علوم به تعهدات قبلی خود پای بند است ولی در حال حاضر داوطبان بورس داخل و بورس خارج باید از طریق رقابت در آزمون وارد این دوره‌ها شوند و تبدیل بورس خارج به داخل هم غیرممکن است.

  معاون وزیرعلوم در خاتمه توسعه فرصتهای مطالعاتی را جزو سیاست‌های اصلی سازمان امور دانشجویان دراین دوره دانست.

 13. از سایت الف گفت:

  مصطفی افضلی‌فرد در گفت‌گو با مهر با اشاره به جلسه‌ای که با حضور وزیر علوم برای بررسی شکایت ۳ نماینده تهران برگزار شد، گفت: زهره طبیب‌زاده، حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان و جبارکوچکی نژاد ۳ تن از نمایندگان مردم تهران و از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به دلیل “ممانعت از اعمال حق نظارت نمایندگان مجلس”، از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرده بودند.

  وی ادامه داد: برهمین اساس جلسه‌ای با حضور دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان مرکزی گزینش دانشجو و برخی از معاونان سنجش برای طرح مساله مذکور برگزار شد. سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به علت شکایت ۳ نماینده تهران اشاره کرد و افزود: علت شکایت این بود که پرونده دانشجویان ستاره دار برخلاف توافق قبلی در مرحله دوم در اختیار نمایندگان قرار داده نشده بود.

  وی علت آن را وجود مصوبه سال ۶۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد: براساس آن مصوبه در مورد تصمیمات سازمان مرکزی گزینش دانشجو نباید هیچ سازمان نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور و یا کمیسیون اصل ۹۰ ایجاد تردید کند. وی ادامه داد: دراین جلسه اعلام شد که این مصوبه برخلاف قانون اساسی است. در اصل ۸۴ قانون اساسی نمایندگان مجلس در همه موارد می توانند اظهار نظر کنند و پرونده دانشجویان ستاره دار نیز شامل آن می شود.

 14. ناشناس گفت:

  تلاش یک نماینده برای اغفال مسوولان دانشگاه گیلان برای اخذ دکتری
  آخرین خبرها از مکاتبه دانشگاه گیلان با وزارت علوم درخصوص اشتغال همزمان این نماینده در بنیاد شهید و قانونی نبودن استفاده وی از سهمیه مربیان جهت تحصیل در مقطع دکتری و تقاضای تجدید نظر درباره این تخلف حکایت می کند.پیش از این بنیاد شهید و امور ایثاگران نیز طی نامه ای موافقت خود را برای انتقال مشارالیه به آن دانشگاه به علت فقدان شرایط قانونی پس گرفته بود
  کد خبر: ۱۹۱۲۴۱
  تاریخ: ۲۶ بهمن ۱۳۹۲ – ۱۷:۳۳
  گروه سیاسی – در پی تحصیل یکی از نمایندگان مجلس در دانشگاه گیلان بدون داشتن شرایط قانونی، اسناد مربوط به این تحصیل رانتی و غیر قانونی در دسترس برخی مراکز و دستگاههای نظارتی قرار گرفت و رسیدگی به این تخلف آغاز شده است.
  به گزارش بولتن نیوز، در دوره مدیریت اجرایی کشور در زمان کارگزاران و اصلاحات بسیاری از سیاسیون و وابستگان دولتی با بهره گیری از رانت و سوء استفاده زمینه تحصیل خود برای دریافت مدرک تحصیلی در داخل و خارج کشور را با پول بیت المال فراهم نمودند و با ابزار مدرک تحصیلی جعلی و رانتی، خود را متمایز از دیگران دانسته و بر مردم و جامعه علمی کشور فخر فروشی کردند.

  پس مانده های این تفکر در تمام ادوار در پی روزنه ای بودند تا با سوء استفاده از این مسیر همچنان برای خود مدارک رانتی درست کرده و از این عناوین و پوزیشن های برگرفته از آن استفاده نمایند.
  در این میان اقدامات غیرقانونی یکی از نمایندگان فعلی مجلس جالب توجه است. بر اساس این گزارش نماینده مدعی قانونمداری و اعتدال بدون داشتن شرایط قانونی از سهمیه مربیان دانشگاه گیلان جهت بورس تحصیلی در مقطع دکتری استفاده کرده است که خبرهای تکمیلی از اغفال مسوولان دانشگاه در این زمینه حکایت می کند.
  در بخشی از گزارش ارسالی به مسوولان و مراکز نظارتی آمده است: آقای (غ. ج) که شاغل در بنیاد شهید و امور ایثار گران بود،با هدف استفاده از بورس تحصیلی دکتری در دانشگاه گیلان،از مسوولان این دانشگاه خواست تا نسبت به انتقالش به دانشگاه مذبورو ایجاد امکان عضویت وی به عنوان هیئت علمی و استفاده از سهمیه مربیان اقدام کنند.
  دانشگاه گیلان نیز تقاضای این نماینده مجلس را از طریق وزارت علوم مورد پیگیری قرارداد که مدیر کل نظارت و ارزیابی آموزش عالی این وزارتخانه به طور مشروط با عضویت هیئت علمی نامبرده به عنوان مربی موافقت کرد،اما دانشگاه گیلان بدون رعایت شرایط مذکور، نامبرده را به عضویت هیئت علمی خود درآورد.
  وزارت علوم پذیرش عضویت نماینده مذکور به عنوان مربی را، به دانشجوی دکتری نبودن، بورسیه، شاغل و یا متعهد خدمت نبودن به هیچ سازمان و ارگان رسمی مشروط کرده بود، حال آنکه مشارالیه دارای رابطه استخدامی با بنیاد شهید بوده است.
  این گزارش در ادامه می افزاید:در پی درخواست دانشگاه گیلان از وزارت علوم برای ثبت نام این نماینده مجلس در مقطع دکتری، مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارتخانه ضمن عودت پرونده مذکور طی نامه ای خطاب به رییس دانشگاه تصریح کرد:ثبت نام متقاضی در فراخوان جذب وجاهت قانونی ندارد.
  آخرین خبرها از مکاتبه دانشگاه گیلان با وزارت علوم درخصوص اشتغال همزمان این نماینده مجلس در بنیاد شهید و قانونی نبودن استفاده وی از سهمیه مربیان جهت تحصیل در مقطع دکتری و تقاضای تجدید نظر درباره این تخلف صورت گرفته حکایت می کند.
  پیش از این بنیاد شهید و امور ایثاگران نیز طی نامه ای به دانشگاه گیلان موافقت خود را برای انتقال مشارالیه به آن دانشگاه به علت فقدان شرایط قانونی پس گرفته بود.
  درباره اقدام دانشگاه گیلان برای جلوگیری از ادامه تحصیل غیر قانونی و رانتی نماینده مذکور خبری در دست نیست.

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه