تاریخ انتشار : ۶ آذر ۱۳۹۲-۲:۰۸ ب.ظ
کد خبر : 12523
نسخه چاپی نسخه چاپی
عباس نژاد خبر داد؛

اعطای یک جلد قرآن خطی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از اهدای سه جلد نسخه خطی از جمله یک جلد قرآن به این سازمان خبر داد.

به گزارش ۸دی نیوز به نقل از مهر، حسین عباس نژاد ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این قرآن در قطع رحلی و دارای جلد استخوانی و تذهیب صفحات بوده و قدمت آن به اواسط دوران سلطنت ناصرالدین‌ شاه قاجار می ‌رسد.

وی اظهار داشت: این قرآن در طول سالیان اخیر دچار آسیب ‌های زیادی شده که نیازمند مرمت است و در آینده نزدیک از سوی کارشناسان ترمیم اسناد و نسخ خطی سازمان اسناد کتابخانه ملی مرمت و احیا خواهد شد تا آیندگان نیز از این شاهکار ملی بهره ‌مند شوند.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان ادامه داد: همچنین از دو جلد کتاب اهدایی نیز یک جلد مربوط به کتاب احسن المراسلات بر جای مانده از دوره قاجاریه بوده که در قطع رحلی کوچک و شیوه نگارش آن ساده و از کاغذ اعلا است که به دلیل فقدان صفحه انتهایی تاریخ کتابت آن نامعلوم است.

وی افزود: علاوه بر این نسخه دیگر به قطع جیبی بود که از دو بخش تشکیل شده و بخش نخست آن به خط ساده بود و مبحث اسما الافعال دینی و فقهی را بیان می ‌کند و بخش دوم آن به خط ثلث بوده و مربوط به احکام شرعی است.

عباس نژاد با اشاره به وضعیت اقلیمی و آب ‌وهوایی گیلان گفت: متاسفانه بسیاری از اسناد و نسخ خطی که به این سازمان اهدا می ‌شود در شرایط وضعی مطلوبی نبوده و نیاز به مرمت اساسی دارد.

وی همچنین از مردم به گیلان خواست تا برای حفظ و زنده نگه داشتن هویت ملی دیار خود نسخ خطی موجود در منازلشان را به مرجع اصلی حفظ این آثار بسپارند تا با نگهداری اصولی از زوال و نابود شدن آنها جلوگیری شود.

مدیر سازمان اسناد کتابخانه ملی گیلان با ابراز خرسندی از اهدای این دو نسخ خطی مورد نظر به این سازمان یادآور شد: مردم فرهنگ‌ دوست  استان تاکنون همکاری شایسته و درخور توجهی به این مجموعه داشته ‌اند و امیدواریم با استمرار این مساعدت ها بتوان دست در دست هم باعث احیای فرهنگ غنی گیلان شد.

 

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه