تاریخ انتشار : ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵-۱۱:۵۶ ق.ظ
کد خبر : 124823
نسخه چاپی نسخه چاپی

خودزنی انتخاباتی اصلاح طلبان در رشت با چاشنی تاکتیکهای دهه ی شصتی برای مظلوم نمایی!/ تصاویر

یقینا ارتکاب اینگونه رفتارها از سوی یک جریان اصلاح طلب، بیشتر به دلیل ترس از شکست در انتخابات است چرا که احتمال میدهند باتوجه به اقبال عمومی مردم گیلان به نامزدهای اصولگرا در سطح استان، آنها نیز مانند دیگر گزینه های اصلاح طلب دستشان از ورود به مجلس کوتاه بماند و انجام اینگونه رفتارها مانند پاره کردن بنرهای تبلیغی خود به دست نیروهای خودی و نوشتن نام رقیب انتخاباتی بر روی همان بنر، بیشتر شبیه به یک خودزنی سیاسی و انتخاباتی است.

سرویس سیاسی ۸دی؛

این روزها که شهر رشت در آستانه برگزاری یک انتخابات مهم و سرنوشت ساز است، اتفاقات گوناگونی در حوزه اخلاق سیاسی و انتخاباتی دیده و شنیده می‌شود که البته در مواردی جای تامل بسیار دارد.
رعایت حقوق رقیب سیاسی یکی از ابتدایی ترین اصول اخلاق انتخاباتی است که در قانون انتخابات نیز به شکلی در مورد نامزدهای انتخاباتی همواره مورد توجه بوده است. اما به هر شکل رعایت این حقوق از سوی هر یک از نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنان نیز در جای خود یک عمل کاملاً اخلاقی است. اینکه به حامیان یک رقیب اجازه داده شود اخلاق و فرهنگ انتخاباتی را زیر سوال ببرند یکی از اشتباهاتی است که از هیچ یک از کاندیداها به هیچ وجه قابل قبول نیست.

اینکه پس از گذشت ۳۸ سال و تجربه چندین انتخابات، آیا برابر سنتی که ایجاد شده، همچنان لازم است در آستانه هر انتخابات باز هم از اخلاق انتخاباتی سخن به میان آید، خود بحث مستقلی را می‌طلبد اما بنا به ضرورت به یک نمونه اشاره میکنیم که متاسفانه این بی اخلاقی انتخاباتی، از حامیان یکی از جریانهای اصلاح طلب در چند روز اخیر در رشت چندین بار مشاهده شده است.

متاسفانه در چند روز اخیر حامیان یکی از کاندیداهای اصلاح طلب حوزه انتخابیه رشت، با توسل به تکنیک های تاریخ مصرف گذشته و دهه ی شصتی، برای مظلوم نمایی کاندیدای مورد حمایت خود دست به اقداماتی چون پاره کردن بنرها و عکسهای وی در سطح شهر نموده، و با ترفندی پیش پا افتاده و خنده دار، همانگونه که در تصاویر مشاهده میکنید، آن را برعهده یکی از کاندیداهای رقیب و اصولگرای حوزه انتخابیه شهر رشت گذاشته است تا وی را مقصر جلوه دهند.

کاندیدای اصولگرایی که در انتخابات و به خصوص در دوره نمایندگی اش در مجلس شورای اسلامی، از لحاظ رعایت مسائل شرعی و اخلاقی در استان گیلان زبانزد عموم مردم و طیف های سیاسی مختلف بوده است. یقینا چنین انگها و وصله هایی به سرداران عرصه ی دفاع از حقوق مردم که قبلا امتحان خود را به خوبی و روشنی پس داده اند، هرگز نمیچسبد.

Capturیبشبe photo4-27_10-34-56

اما از نامزدی که حتی از حضور در جمع های ساده دانشجویی و سیاسی و پرسش و پاسخ های انتخاباتی می هراسد، بعید نیست که حامیانش برای جبران این عدم حضورها، و برای جلب رای بیشتر، دست به اینچنین اقدامات غیر منطقی بزنند.(می توانید مشروح ماجرا را در اینجا بخوانید)

یقینا ارتکاب اینگونه رفتارها از سوی یک جریان اصلاح طلب،  بیشتر به دلیل ترس از شکست در انتخابات است چرا که احتمال میدهند باتوجه به اقبال عمومی مردم گیلان به نامزدهای اصولگرا در سطح استان، آنها نیز مانند دیگر گزینه های اصلاح طلب دستشان از ورود به مجلس کوتاه بماند و انجام اینگونه رفتارها مانند پاره کردن بنرهای تبلیغی خود به دست نیروهای خودی و نوشتن نام رقیب انتخاباتی بر روی همان بنر، بیشتر شبیه به یک خودزنی سیاسی و انتخاباتی است.

در اینجا سفارش دوستانه ما به این جریان اصلاح طلب در شهر رشت این است که اگرچه در عرصه سیاسی انتخابات از رقبای اصولگرای خود شکست خوردید، اما حداقل در عرصه ی اخلاق انتخاباتی سعی کنید شکست دیگری را برای خود رقم نزنید.

عده ای که بی قانونی را به بهانه حمایت از این کاندیدای اصلاح طلب از قبل از ورود وی به مجلس شورای اسلامی شروع کرده اند وای به حال اینکه نامزد مدنظرشان، دستش به مجلس برسد. آن وقت دیگر چه خواسته هایی از وی دارند خدا میداند.

البته از اصلاح طلبانی که یک بار تجربه ی تلخ شکست اخلاق انتخاباتی را در عرصه ی ملی و در سال ۸۸، در کارنامه خود دارند، بروز چنین رفتارهایی اصلا دور از انتظار نیست. اما به این دوستان اصلاح طلب سفارش میکنیم که به آن حداقل اصول دموکراسی که در مدینه ی فاضله ی مورد نظرشان در غرب(که کم و بیش وجود دارد) که همواره مدعی آن بوده اند، پایبند باشند، هرچند همین را هم بعید میدانیم!

 

۳ ديدگاه

 1. فدایی گفت:

  من شاهد بودم که کیارش اخ.. یکی از بچه های ستاد حسنی داشت روی بنرهاشون مینوشت.

 2. رضا گفت:

  اصلاح طلبا این روزا دارن زورای آخرشونو میزنن، از عارف گرفته تا شاغلام خودمون همه رو بسیج کردن به حمایت کاندیدای اصلاح طلب رشت.
  به قول آقای دلخوش شما که ادعای پیروزی دارید دیگه چرا از تهران آدم آوردید؟

 3. روح الله گفت:

  فردی که بنرها را پاره میکرده دستگیر شده و تحویل نیروی انتظامی داده شده و پرونده نیز تشکیل شده است. به عضویت در ستاد یکی کاندیداهای اصول گرا نیز اعتزاف کرده.منتظر نتایج این به قول شما ((مظلوم نمایی نخ نمای دهه شصتی ))باشید…!!!

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه