تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۲-۱۲:۳۹ ب.ظ
کد خبر : 10851
نسخه چاپی نسخه چاپی
وزیر امور خارجه انگلیس:

توافق موقت با ایران، کمک به راه حل نهایی/ ظریف سرسخت است

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس گفت:درک می کنم که آقای ظریف باید اعتماد حکومت اسلامی ایران را حفظ کند و با خود داشته باشد، همانطور که طرف های غربی می بایست اعتماد همپیمانان خود در کشورهای عربی خاورمیانه و همچنین اسرائیل را به دست آورند.

به گزارش ۸دی نیوز، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس گفت که دست یافتن به توافقی موقت با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، زمان و مبنای لازم برای مذاکرات نهایی را فراهم خواهد کرد و شکست تلاش‌های جاری می‌تواند برای خاورمیانه خطرناک باشد.

 

به نوشته بی بی سی، هیگ امروز دوشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) در پارلمان این کشور گفت که قدرت های جهانی که با ایران مذاکره می کنند در پی دست یافتن به توافقی موقت هستند که مطابق آن ایران بتواند با نشان دادن حسن نیت و شفاف کردن بخش هایی از برنامه اتمی اش، شاهد کاهش متناسب بخشی از تحریم های اقتصادی باشد.
او گفت که دست یافتن به چنین توافقی موثرترین و عملی ترین راه رسیدن به توافق نهایی است و دو طرف برای رسیدن هر چه سریع تر به آن تحت فشار هستند.

 

به گفته وزیر امور خارجه انگلیس، از طرفی ایران تحت فشار تحریم های اقتصادی است و مایل است زودتر این تحریم ها برداشته شود، از طرف دیگر قدرت های جهانی مایلند پیش از آنکه برنامه اتمی ایران از نقاط حساس دیگری بگذرد و ماجرا پیچیده تر شود، به توافق دست یابند.

 

جک استرا، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس و نماینده فعلی پارلمان از حزب کارگر خطاب به هیگ گفت که تندروها نه تنها در تهران، بلکه در آمریکا، اسرائیل و فرانسه نمی خواهند توافق میان قدرت های جهانی و ایران به دست آید و باید در مقابل بعضی عوامل در اسرائیل و آمریکا مقاومت شود.

 

هیگ در پاسخ اطمینان داد که دولت های طرف گفت و گو با ایران که در گروه ۱+۵ (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) متشکل هستند به حفظ شتاب موجود در پیشرفت مذاکرات کاملا متعهدند.

 

وزیر امور خارجه انگلیس گفت که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مذاکره کننده سرسختی است و بر منافع کشورش پافشاری می کند، اما در عین حال مذاکره کننده خوبی است و می توان با او کار کرد.

 

 

هیگ گفت که درک می کند که آقای ظریف باید اعتماد حکومت اسلامی ایران را حفظ کند و با خود داشته باشد، همانطور که طرف های غربی می بایست اعتماد همپیمانان خود در کشورهای عربی خاورمیانه و همچنین اسرائیل را به دست آورند.

 

ولیام هیگ در پاسخ به ادعاهای تکراری آلیستر برت، معاون پیشین وزارت امور خارجه بریتانیا و نماینده پارلمان بریتانیا مبنی بر حمایت ایران از تروریسم و اقدام ضد حقوق بشری ایران گفت که کاردار غیر مقیمی که وزارت امور خارجه بریتانیا امروز برای ایران کلیک تعیین کرده است تمام این موارد را با طرف ایرانی مطرح خواهد کرد.

 

وزیر امور خارجه بریتانیا در بخش دیگری از سخنان خود از توافق امروز میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد و آن را نشانه ای مثبت توصیف کرد./ جام

 

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه