تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۲-۱۱:۳۱ ق.ظ
کد خبر : 10685
نسخه چاپی نسخه چاپی
تغییر نظر رئیس کل بانک مرکزی؛

سیف به ارزان شدن دلار رضایت داد!

رئیس کل بانک مرکزی با تغییر در موضع اخیرش درباره قیمت ارز، کاهش قیمت دلار را بلامانع دانسته است.

به گزارش ۸دی نیوز، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی مواضع اخیرش درباره نرخ دلار را تغییر داد و در حاشیه جلسه شورای گفت و گو اعلام کرد در شرایط کنونی تغییر نرخ ارز و ارزان شدن دلار بلامانع است.
این در حالی است که ماه گذشته سیف با اعلام نظر درباره قیمت دلار گفته بود معتقدم پایین آمدن نرخ دلار بیش از این منطقی نیست  چرا که وقتی بدون دلیل و با خوشبینی قیمت به راحتی کاهش پیدا می‌کند به سادگی می‌تواند با یک خبر بد افزایش پیدا کند.
پس از این سخنان سیف قیمت دلار مسیرش را تغییر داد و در شرایی که به سرعت رو به نزول بود روند معکوس گرفت و اندکی رشد کرد و بالای ۳۰۰۰ تومان تثبیت شد.
همچنین فعالان اقتصادی و اقتصاددانان بسیاری به این تصمیم سیف انتقاد کردند که مانع از کاهش نرخ دلار و تورم شده است.
حسین راغفر در مصاحبه ای گفت:در شرایطی که با فقر گسترده و نابرابری شدید ناشی از تورم لجام گسیخته مواجه ایم، دفاع از دلار گران برای رونق صادرات به شوخی شبیه است.
محمد صدر هاشمی گفت:معمولا روسای بانک مرکزی در دنیا کمتر صحبت کرده و بیشتر عمل می‌کنند بنابراین از ایشان استدعا داریم که در این موارد اظهار نظر نکند.
یحیی آل اسحاق خواستار رفع ابهامات در بازار ارز ناشی از سخنان رئیس کل بانک مرکزی شد و گفت: به نظر می رسد تعیین کف و سقف نرخ ارز در شان مسئولان نظام نباشد.
البته سیف  در توجیه موضع اخیرش گفته است که شرایط در آن زمان با امروز فرق داشت و با مثبت شدن شاخص های اقتصادی کاهش نرخ ارز منطقی است ضمن اینکه در آن زمان صادر کنندگان نگران تغییرات شدید نرخ ارز بودند.
در هر صورت تغییر سیاست بانک مرکزی در قبال نرخ ارز روشن است و ظاهرا آنها به کاهش نرخ ارز رضایت داده اند و باید منتظر کاهش قیمت دلار و تثبیت آن در نرخی پایین تر از ۳۰۰۰ بمانیم./ خبرگزاری دانشجو

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه