تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۲-۱:۳۷ ب.ظ
کد خبر : 10450
نسخه چاپی نسخه چاپی
با تصویب اعضای شورا

گیلکی، زبان رسمی شورای شهر رشت شد

با تصویب اعضای شورای شهرستان رشت، زبان گیلکی برای اولین بار به عنوان زبان رسمی جلسات این شورا تعیین شد.

به گزارش ۸دی نیوز، تعیین زبان گیلکی به عنوان زبان رسمی اداره جلسات شورای اسلامی شهرستان رشت در اولین جلسه این شورا که روز پنجشنبه برگزار شد، با پیشنهاد رییس و تصویب اعضا به تصویب رسید.
رییس شورای شهرستان رشت در این جلسه گفت: زبان گیلکی از جمله زبان های بومی ملت ایران است که در تهدید قرار گرفته و اعضای این شورای برای حفظ اصالت زبان درحال فراموشی گیلکی و زنده نگهداشتن آن از این پس جلسات خود را با این زبان اداره می کند.
ˈاسماعیل حاجی پورˈ افزود: به دلیل اینکه همه اعضای شورای شهرستان رشت گیلک زبان هستند و از سویی نیز بین نسل های جدید زبان گیلکی درحال فراموشی است؛ از این پس به این زبان جلسات خود را اداره خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: حفظ زبان گیلکی که حاوی رسوم ، آداب مردم گیل و دیلم و بار فرهنگی بالا و غنی است نیاز به حمایت بیشتر دارد تا گرد فراموشی از آن زدوده شود.
وی در ادامه سخنانش؛ اظهار داشت: زمینی به مساحت ۲۴۰متر مربع و اعتبار یک میلیارد ریال از محل اعتبارات استانداری گیلان برای احداث ساختمان شورای شهرستان رشت خریداری شده و تا زمانی که این ساختمان ساخته نشده ، جلسات این شورا در ساختمان شورای شهر رشت تشکیل خواهد شد.
حاجی پور خاطرنشان کرد: برای ساخت این ساختمان به یک میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز نیاز است که در صورت وصول این مبلغ این ساختمان در کمتر از دو سال ساخته شده و به بهره برداری خواهد رسید.
رییس شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: نمی توان معضلات شهر رشت را بصورت جزیره ای و جدای از مشکلات شهرها و بخش های اطراف آن در نظر گرفت و بدون حل این مشکلات نمی توان مشکلات این شهر را حل کرد.
رضا جمشیدی چناری گفت: پدیده هایی مانند دستفروشی ، ترافیک ،سرمایه گذاری و معضلات بهداشتی و زیست محیطی شهر رشت مشکل تمامی شهرها و بخش های شهرستان رشت نیز محسوب می شود و باید با مدیریت یکپارچه و همفکری برای این مشکلات در سطح شهرستان راه حل واحد جستجو کرد.
وی تصریح کرد: کارگروه سرمایه گذاری در شهر رشت تشکیل شده که بزودی این کارگروه به هیات عالی سرمایه گذاری تبدیل می شود و با تقویت این هیات شاهد پیشرفت و توسعه شهر و شهرستان رشت خواهیم بود.
در جلسه روز پنجشنبه که با حضور ۱۴ عضو شورای شهرستان و تعدادی از اعضای شورای شهر رشت تشکیل شد؛ با تشکیل جلسات شورای شهرستان رشت در هر ماه دوبار و دوساعت موافقت شد.
همچنین تشکیل دو کمیسیون برنامه ریزی و عمران روستایی و شهری و کمسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی در دستور کار این جلسه قرار گرفت و هفت نفر به عنوان اعضای هر یک از این کمیسیون ها با اکثریت آرای اعضای حاضر انتخاب شدند.
در این جلسه مجید فاتحی رییس، علیرضا عبدی نایب رییس و محمدتقی آبادگر به عنوان منشی کمیسیون برنامه بودجه و عمران روستایی و شهری و جلیل غیاثی به عنوان رییس ، احمد رحمانی به عنوان نایب رییس و سیدجواد ترمه به عنوان منشی کمسیون حقوقی ، فرهنگی و اجتماعی شورای شهرستان رشت با اکثریت آراء برگزیده شدند./ ایرنا

۳ ديدگاه

 1. استاندار گیلان: تولید کیفی مهمترین راهکار جذب مصرف کننده است
  رشت – نماینده عالی دولت در گیلان گفت : تولید محصول با کیفیت با از بین بردن نیاز به استفاده از روش های تشویقی، مصرف کننده را جذب می کند.
  [استاندار گیلان: تولید کیفی مهمترین راهکار جذب مصرف کننده است]

  به گزارش خبرنگار ایرنا ، ˈ محمدعلی نجفی ˈ روز شنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی کیفیت در رشت اظهار کرد : تولید باید به گونه ای باشد که مصرف کننده خواهان خرید آن باشد .

  وی با بیان اینکه رقابت در دنیای امروز نقش مهمی در موفقیت تولید دارد افزود : تولید محصولات با کیفیت ، صادرات محور و رقابتی مهمترین عامل الزام مصرف کننده به خرید است .

  استاندار گیلان با تاکید بر اهمیت توجه به رعایت استانداردها در تولید گفت : تولید زمینه ساز ایجاد اشتغال است و با کمک به رفع تورم، سطح زندگی معیشتی مردم را ارتقا می دهد .

  نجفی با بیان اینکه رونق تولید مستلزم ایجاد زیرساخت های لازم است، خاطرنشان کرد: رونق تولید و اقتصاد بدون آماده سازی امکانات زیربنایی محقق نمی شود .

  وی از ضرورت آماده سازی نقشه راه توسعه گیلان خبر داد و گفت: این نقشه راه با مشورت صاحبنظران بخش های مختلف استان در حال آماده سازی است .

  استاندار گیلان ادامه داد: نبود نقشه راهی مشخص سرمایه گذار و تولید کننده را با سردرگمی مواجه می کند .

  نجفی در ادامه سخنانش از هماهنگی های انجام شده با معاون اول رییس جمهوری برای تکمیل پروژه راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا و آزادراه رشت – قزوین خبر داد و گفت: توافقاتی در این زمینه انجام گرفته و تاریخ افتتاح آن پس از نهایی شدن به اطلاع مردم رسانده می شود.

  وی ادامه داد: ارائه آمار و ارقام درست از حداقل درخواست های مردم و یک ضرورت است.

  استاندار گیلان عمران شهرها و رسیدگی به مشکلات شهرصنعتی رشت را از دیگر اولویت های مهم استان عنوان کرد.

  در ادامه این مراسم ۱۰ مسوول کنترل کیفیت برتر، پنج واحد تولیدی که در پنج سال متوالی به لحاظ تولیدات کیفی نمونه استانی و کشوری معرفی شدند و ۱۲ واحد تولیدی نمونه گیلان تقدیر شدند.

  هجدهم آبان ماه روز ملی کیفیت نامگذاری شده است.ک/۲

  ۷۲۹۲/۶۹۵

 2. اعدام یک معلم با کسب رضایت از خانواده مقتولان لغو شد
  ایران > حقوقی‌و قضایی- همشهری آنلانی:
  با کسب رضایت از خانواده مقتولان، حکم اعدام «مسعود پویان راد» دبیر جامعه‌شناسی آموزش و پرورش رشت که قرار بود سحرگاه ۱۸ آبان اجرا شود لغو شد.

  به گزارش ایلنا، شب گذشته افراد زیادی در انتظار خبری ناگوار بودند. خبر به دارآویخته شدن معلمی که در یک حادثه ناخواسته مرتکب قتل دو عضو یک خانواده شده بود.

  هر چند سه تن از قضات دادگاه قتل یکی از این دو فرد کشته شده را مصداق دفاع از خود دانسته و نسبت به قتل نفر دوم حکم قصاص داده بودند اما دو تن دیگر از قضات به اتفاق هر دو قتل را شبه عمد دانسته و مخالف قصاص بودند و همچنین ایرادتی از جانب حقوقدانان به رای وارد شده بود، اما حکم دادگاه مبنی بر اعدام این معلم فرایند قانونی خود را طی کرد و در نهایت به امضای رئیس قوه قضاییه هم رسید.

  از طرفی با توجه به مقاومت بازماندگان مقتولان برای رضایت دادن به ویژه که داغ دو قربانی را در این نزاع داشتند امید‌ها برای زنده ماندن این معلم ۴۷ ساله و دارای ۲۳ سال سابقه تدریس در دبیرستان برباد رفته بود اما تلاش‌های فعالان مدنی و حقوق بشری ادامه داشت و سرانجام با حضور مؤثر و فعال‌تر یکی از بستگان ولی دم، سرنوشت این پرونده به خوشی پایان یافت.

  حجت الاسلام و المسلمین احمد منتظری، آیت الله قربانی امام جمعه رشت، آیت الله رودباری، مجمع فرهنگیان ایران اسلامی و عده‌ای از معلمان و نویسندگان و ناشران رشت طی پیام‌های به قدردانی از اقدام فداکارانه خانواده ولی دم پرداختند.

نظرات خوانندگان
 • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
 • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه