تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۲-۱۱:۴۸ ق.ظ
کد خبر : 10433
نسخه چاپی نسخه چاپی
پس از گذشت 9 سال؛

آیا حوزه هنری استان گیلان سینما ۲۲ بهمن سیاهکل را فراموش کرده است؟!

مردم سیاهکل هنوز هم در آدرس دادن به یکدیگر از نام چهار راه سینما استفاده می کنند. چهار راهی که بیشتر به یک خاطره تبدیل شده است تا واقعیت.

به گزارش  ۸دی نیوز به نقل از درسیاهکل ، سیاهکل در گذشته دارای دو سینما بود. یکی از آنها به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شد و کم کم مجذوب یک مغازه لوازم خانگی شد. دیگری نیز (سینما ۲۲ بهمن) در برف ۸۳ به علت تحمل نکردن فشار برف بر روی سقف آن ، تخریب شد.

عکس زیر توسط یعقوب تقوی نژاد دیلمی گرفته شده است.

sinala_22_bahman_dar_siahkal_2

بچه های جاسوس۲ آخرین فیلم سینما ۲۲ بهمن سیاهکل

 

پس از آن به لطف حوزه هنری استان گیلان قرار بر این شد که به جای آن یک ساختمان چند منظوره ساخته بشود و در طبقه سوم آن با حذف ستونها ، سینمایی با ظرفیت ۲۰۰ صندلی احداث بشود.

اما پس از گذشت سالها ، فقط ستونها و سقفهایی بی قواره و بدون مضمون در خیابان اصلی شهر به جا مانده است.

sinala_22_bahman_dar_siahkal

مردم سیاهکل هنوز هم در آدرس دادن به یکدیگر از نام چهار راه سینما استفاده می کنند. چهار راهی که بیشتر به یک خاطره تبدیل شده است تا واقعیت.

به گزارش درسیاهکل در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۱ سایت حوزه هنری استان گیلان چنین نوشت :
سینما ۲۲ بهمن سیاهکل در سال ۱۳۶۹در اختیار حوزه هنری قرار گرفت با توجه به بافت قدیمی سینما، استقبال خوبی از آن به عمل نمی آمد از طرف دیگر حوزه هنری جهت استفاده بهینه از آن هزینه های زیادی متقبل شده از جمله :
تعویض صندلیهای سینما ؛ تغییر نمای بیرونی سینما و … با همه این تغییرات ، سینما در سال ۱۳۸۳ بر اثر بارش برف سنگین تخریب گردید و جهت بازسازی آن تلاش زیادی صورت گرفت.

در سال های ۸۴ و ۸۵ مبلغ یک میلیارد و سیصد میلیون ریال اعتبار از ستاد حوادث غیر مترقبه استان جذب و کار باز سازی سینما آغاز گردید.

چون کار بری سینما به شکل قبلی مقرون به صرفه نبوده ، حوزه هنری با رایزنی های فراوان موفق به تغییرکاربری سینما شد و طرح یک مجتمع چند منظوره فرهنگی و تجاری به شرح زیر تهیه گردید :
۱- طبقه همکف و طبقه اول صد درصد تجاری فرهنگی پیش بینی گردید (منظور از تجاری عرضه محصولات فرهنگی است )
۲- طبقه دوم سالن چند منظوره فرهنگی طراحی شد .
۳- در طبقه سوم با حذف ستونها ، سینمایی با ظرفیت ۲۰۰ صندلی پیش بینی شده است .
طرح فوق به تایید کمیته فنی استانداری و کار گروه معماری مربوط به طرح هادی ( شهر سازی ) و سایر مراجع ذی ربط رسیده آنگاه عملیات اجرایی آن آغاز و اسکلت سینما تقریبا به اتمام رسیده است .
پیش بینی می شود در صورت تامین اعتبارلازم ساخت سینما در سال ۸۸ با تمام خواهد رسید .

به گزارش درسیاهکل ، در هفته های گذشته نیز محمد پرحلم معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته است : هم اینک حوزه هنری گیلان هیچ سینمایی تحت پوشش ندارد و تنها دو سینما در شهرستان های رودسر و سیاهکل متعلق به این نهاد بوده که سینمای رودسر بدلیل فرسایش تعطیل شد و سینمای سیاهکل بر اثر برف ۸۳ فروریخت.
وی اظهار کرد: سینمای سیاهکل در حال بازسازی با تعریف جدید مجتمع فرهنگی هنری است که سالانه اعتبار ناچیزی برای ساخت آن اختصاص می یابد اما با این حال این پروژه ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

يک ديدگاه

  1. یعقوب تقوی نژاد دیلمی گفت:

    بسیار ممنونم از نگارش متن این نگاره و قابل ذکر سینمای فوق پر ظرفیت ترین سینمای ایران از نظر گنجابش بوده بخاطر داشتن ۳ لژپس از سینمای روباز ( بدون سقف) پادگان هوایی نوژه همدان بزرگترین سینمایی ایران بوده . موفق باشید

نظرات خوانندگان
  • ۱) 8دی نیوز، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • ۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
  • ۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • ۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • ۵) در صورت وارد کردن صحیح ایمیل خود ،می توانید از قابلیت "مرا از نظرات بعدی این پست با خبر کن!" استفاده نمایید.

آخرین اخبار

در حاشیه